Haber

Deprem Bölgesine İnsani Yardım Malzemesi Taşıyan Araç Sayısı 192’ye Çıktı

Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi vuran depremin ilk gününde Ankara’nın en büyük yardım toplama merkezini kuran Çankaya Belediyesi’nin 6-21 Şubat tarihleri ​​arasında deprem bölgelerine gönderdiği insani yardım taşıyan araç sayısı, 2023’te 192’ye çıktı. Çankaya Belediyesi de Kahramanmaraş’ta 1000 kişiye günde 3 öğün yemek verecek mutfak kuracak. Ayrıca 48 adet seyyar tuvalet, gıda maddeleri, farklı tipte sobalar, tonlarca kömür ve odun, hijyen malzemeleri, çocuk bezi, yeni iç çamaşırı malzemeleri taşıyan 5 tır daha yola çıktı.

Çankaya Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremin yaralarını sarmak ve acısını bir nebze olsun azaltmak için tüm çalışanları ile çalışmaya devam ediyor. Çankaya Belediyesi’nin depremin olduğu 6 Şubat-21 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında depremden zarar gören illere ve bu illerden Ankara’ya gelen depremzedelere yaptığı yardımları içeren tablo şöyle:

İNSANİ YARDIM

Çankaya Belediyesi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu ve Ümitköy Çankaya Evi’nde Ankara’nın en büyük lojistik yardım merkezi kuruldu. Vatandaşlardan gelen yardım çığ gibi büyüdü. Spor Salonu’ndaki sandıklardan adım atacak yer kalmadı. Çankayalı işçi ve gönüllüler 24 saat çalıştı. Nihayet; Deprem bölgesine insani yardım malzemesi taşıyan 90 tır, 41 yük kamyonu, 51 kamyonet, 8 minibüs, 1 cenaze aracı ve 1 otobüs olmak üzere toplam 192 araç sevk edildi. AFAD organizasyonunda deprem bölgelerinde depremden zarar gören vatandaşlara insani yardım malzemesi dağıtıldı. Adana’ya gönderilen cenaze aracı, cenazeleri Adıyaman ve Şanlıurfa illerine taşıdı.

DEPREM MAĞDURLARINA YARDIM

Çankaya Belediyesi’nde deprem illerinden Ankara’ya gelen depremzedeler de oldu. 18 Şubat 2023 tarihi itibariyle Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu ve Ümitköy Çankaya Evi’nde Ankara’ya gelen toplam 26.611 depremzedeye Belediye tarafından gıda, giyecek ve hijyen malzemesi yardımı yapıldı. İhtiyaca göre bölümler oluşturulmuş, depremzedelerin talepleri refakatçileri eşliğinde hızlı bir şekilde karşılanmıştır. Yardım toplama ve dağıtım merkezinin yanı sıra depremzedeler için oyun parkı da oluşturuldu. Gönüllüler eşliğinde çocuklar fotoğraf çektirdi, oyunlar oynadı. Çankaya Belediyesi’ne ait 5 oyun evi deprem bölgesinden gelen çocuklara hizmet vermeye başladı.

Deprem illerinden Kırıkkale’ye gelen 90 depremzede Çankaya Belediyesi tarafından karşılanarak otobüslerle Ankara’ya getirildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARIMIZ

Çankaya Belediyesi sadece Ankara’da değil, depremin vurduğu illerde de çalıştı. 30 belediye çalışanı, sarsıntılı bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Hatay’a gönderildi. AFAD organizasyonunda enkazdan canlı kurtarma çalışmalarına gruplar bizzat katıldı.

YIKAMA SÖKME İŞLERİMİZ

Kahramanmaraş’ta arama kurtarma, enkaz kaldırma, hafriyat ve mezar açma çalışmalarına 2 iş makinesi (Beko Yükleyici – Traktör Kovası), 4 kamyon, 2 kamyonet ve 18 belediye çalışanı da katıldı.

KAHRAMANMARAŞ’A YARDIM

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Kahramanmaraş’a 48 adet seyyar tuvalet, gıda malzemeleri, farklı tipte sobalar, hijyen malzemeleri, çocuk bezleri ve yeni iç çamaşırları taşıyan 5 tır gönderildi. Yardımın ortasında 220 koli malzeme ile 18 ton kömür, 5 ton odun ve 24 soba bulundu. Ayrıca 1000 kişiye günde 3 öğün yemek servisinin yapılacağı mutfak Kahramanmaraş’a gönderilmiştir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu