Haber

AB ve NATO güvenlik işbirliğini artırıyor

AB ve NATO, güvenlik alanındaki işbirliklerini 14 maddelik yeni bir deklarasyonla artıracaklarını duyurdu. Deklarasyonda Rusya bir kez daha Ukrayna Savaşı’nı “derhal” bitirmeye davet edildi. NATO ve Avrupa Birliği (AB), güvenlik alanında daha sıkı bir işbirliği üzerinde anlaşmaya vardı. İki örgüt arasında Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’ya saldırmasıyla yarı yolda başlayan görüşmeler sonucunda Salı günü NATO’nun Brüksel’deki merkez karargahında ortak bildiri imzalandı. Güvenlik işbirliğinin “yeni bir aşamaya” taşınacağının belirtildiği bildiriye AB Komite Lideri Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Lideri Charles Michel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg imza attı.

Dört sayfalık açıklama metninde, iki tarafın Rusya ve Çin gibi güçlere karşı “artan jeostratejik rekabet” ve “hassas altyapı tesislerinin korunması” konularında daha yoğun iş birliği yapacağı belirtildi. Ayrıca, uzay araştırmaları ve iklim değişikliği çabalarında işbirliği ve “bilgi manipülasyonuna ve dış müdahalelere karşı” ortak çalışmaların artırılması da bildirgede yer alan diğer hedeflerdir.

14 unsurdan oluşan yeni işbirliği bildirisi, AB ile NATO arasında bu alanda varılan üçüncü anlaşma olma özelliğini taşıyor. Söz konusu açıklamada iki örgüt, Rusya’yı bir kez daha Ukrayna Savaşı’nı “derhal” bitirmeye davet ederken, Ukrayna’ya takviye kuvvetlerinin devam edeceğinin altını çizdi.

Açıklamada, barış ve güvenliği tehdit eden unsurların ortasında, milyonlarca insanın yaşam koşullarını tehlikeye attığı için küresel ısınmaya da yer veriliyor. İlgili başlık altında, küresel ısınmanın daha fazla insani felaketlere, göçlere, tırmanan çatışmalara ve hem su hem de toprak için yeni çatışmalara neden olabileceği belirtiliyor.

NATO ve AB arasında 2016 ve 2018 yıllarında imzalanan iki ortak deklarasyonda siber güvenlik alanında iş birliğinin artırılması konusu gündeme geldi.

AFP, dpa/ ET, TY

haber-otlukbeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu